Alkoholismus

18. října 2012 v 21:39 | R.D
Nadměrná konzumace alkoholických nápojů bývá označována jakoalkoholismus.

Účinky alkoholu na organismus člověka, hlavně na centrální nervový systém, jsou prakticky všem známé. Jejich biologický podklad spočívá v tom, že alkohol narušuje a mění metabolismusneurotransmiterů ( hlavně systém dopaminu, serotoninu a taurinu).Dále dochází k potlačení inhibičního účinku GABA systému atd.

Typ alfa: tito lidé požívají alkohol jako sebemedikaci, aby odstranili špatnou náladu, úzkost či depresi, pro typ alfa je charakteristické, že většinou pijí o samotě

Typ beta: příležitostní požívání alkoholu, výrazné ovlivnění sociokulturně, tj. častým pitím ve společnosti, tito lidé mají často tělesné poškození

Typ gama: také označován jako anglosaský typ, typický preferencí piva a destilátů, závislost na alkoholu, postupně roste tolerance k vypitému množství.

Typ delta: také označován jako románský typ, typický preferencí vína. Je to trvalé udržování hladiny alkoholu v krvi, bez výraznějších projevů opilosti či ztráty kontroly.

ývoje závislosti na alkoholu do 4 fází:
1) Počáteční (symptomatické) období
2) Varovné ( prodromální) období
3) Rozhodné ( kruciální) období
4) Konečné ( terminální) období

Nižší dávky alkoholu působí stimulačně, dochází k elevaci nálady, excitaci, mnohomluvnosti, snížení sebekritičnosti, zábran a projevy agrese. Pokud je konzumace vyšší, dochází k hlavnímu projevu alkoholu na centrální nervový systém, a tím je útlum. Dochází ke vzniku únavy, ospalosti, spánku. Při vysokých dávkách může člověk upadnout do komatu a zemřít.

Celkem rozlišujeme 4 stádia akutní intoxikace alkoholem:
a) excitační stadium
b) hypnotické stadium
c) narkotické stadium
d) asfyktické stadium

Léčba alkoholismu

Léčba alkoholismu má několik aspektů. Známá je tzv. averzní terapie, od které se však opustilo, protože je zatížena výskytem nežádoucích příznaků. Po požití alkoholu je pacientovi podánapomorfin, který vyvolá silné zvracení. Snaha je vytvořit reflex tak, aby pacient začal zvracet hned po požití alkoholu, aniž by dostal apomorfin.

Senzitizace: jedná se o používání látek, které v kombinaci s alkoholem vyvolají pacientovy potíže. Podle nejznámějšího přípravku se tato reakce nazývá antabusová. Disulfiram, který je hlavní složkou Antabusu, vyvolá blok enzymu acetaldehydde­hydrogenázy, takže acetaldehyd ( vzniká z etanolu) zaplaví organismus a způsobuje: kolísání krevního tlaku, zrudnutí obličeje, nucení na zvracení až zvracení, kolaps apod.

Další důležitý aspekt léčby je psychoterapie. Pacient má získat náhled své choroby ( má vědět, že má problém). Dále určitá pomoc při zařazení pacienta zpátky do společnosti. Proto, aby došlo k omezení bažení po alkoholu ( craving) se používají látky : akamprosat a naltrexon.


Jak si mohu pomoci sám

Aktivně přistupovat k léčbě, sám léčbu vyhledat a spolupracovat. Při léčbě v ústavu pak striktně dodržovat její pravidla. Snažit se s alkoholem bojovat, znovu nalézt ztracené zájmy a přátele.


Komplikace alkoholismu

U detoxikačního stavu může vzniknout delirium tremens, které může být smrtelné.
Dále jsou to neurologické syndromy, které jsou spojeny s alkoholismem. Wernickeho syndrom aKorsakovova psychóza.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ×Ani× ×Ani× | Web | 22. října 2012 v 16:18 | Reagovat

waw to tho tolko vies alebo je to z internetu???

2 espongee espongee | Web | 24. října 2012 v 21:58 | Reagovat

nesnáším alkohol

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama