Říjen 2012

Alkoholismus

18. října 2012 v 21:39 | R.D
Nadměrná konzumace alkoholických nápojů bývá označována jakoalkoholismus.

Účinky alkoholu na organismus člověka, hlavně na centrální nervový systém, jsou prakticky všem známé. Jejich biologický podklad spočívá v tom, že alkohol narušuje a mění metabolismusneurotransmiterů ( hlavně systém dopaminu, serotoninu a taurinu).Dále dochází k potlačení inhibičního účinku GABA systému atd.

Typ alfa: tito lidé požívají alkohol jako sebemedikaci, aby odstranili špatnou náladu, úzkost či depresi, pro typ alfa je charakteristické, že většinou pijí o samotě

Typ beta: příležitostní požívání alkoholu, výrazné ovlivnění sociokulturně, tj. častým pitím ve společnosti, tito lidé mají často tělesné poškození

Typ gama: také označován jako anglosaský typ, typický preferencí piva a destilátů, závislost na alkoholu, postupně roste tolerance k vypitému množství.

Typ delta: také označován jako románský typ, typický preferencí vína. Je to trvalé udržování hladiny alkoholu v krvi, bez výraznějších projevů opilosti či ztráty kontroly.

ývoje závislosti na alkoholu do 4 fází:
1) Počáteční (symptomatické) období
2) Varovné ( prodromální) období
3) Rozhodné ( kruciální) období
4) Konečné ( terminální) období

Nižší dávky alkoholu působí stimulačně, dochází k elevaci nálady, excitaci, mnohomluvnosti, snížení sebekritičnosti, zábran a projevy agrese. Pokud je konzumace vyšší, dochází k hlavnímu projevu alkoholu na centrální nervový systém, a tím je útlum. Dochází ke vzniku únavy, ospalosti, spánku. Při vysokých dávkách může člověk upadnout do komatu a zemřít.

Celkem rozlišujeme 4 stádia akutní intoxikace alkoholem:
a) excitační stadium
b) hypnotické stadium
c) narkotické stadium
d) asfyktické stadium

Léčba alkoholismu

Léčba alkoholismu má několik aspektů. Známá je tzv. averzní terapie, od které se však opustilo, protože je zatížena výskytem nežádoucích příznaků. Po požití alkoholu je pacientovi podánapomorfin, který vyvolá silné zvracení. Snaha je vytvořit reflex tak, aby pacient začal zvracet hned po požití alkoholu, aniž by dostal apomorfin.

Senzitizace: jedná se o používání látek, které v kombinaci s alkoholem vyvolají pacientovy potíže. Podle nejznámějšího přípravku se tato reakce nazývá antabusová. Disulfiram, který je hlavní složkou Antabusu, vyvolá blok enzymu acetaldehydde­hydrogenázy, takže acetaldehyd ( vzniká z etanolu) zaplaví organismus a způsobuje: kolísání krevního tlaku, zrudnutí obličeje, nucení na zvracení až zvracení, kolaps apod.

Další důležitý aspekt léčby je psychoterapie. Pacient má získat náhled své choroby ( má vědět, že má problém). Dále určitá pomoc při zařazení pacienta zpátky do společnosti. Proto, aby došlo k omezení bažení po alkoholu ( craving) se používají látky : akamprosat a naltrexon.


Jak si mohu pomoci sám

Aktivně přistupovat k léčbě, sám léčbu vyhledat a spolupracovat. Při léčbě v ústavu pak striktně dodržovat její pravidla. Snažit se s alkoholem bojovat, znovu nalézt ztracené zájmy a přátele.


Komplikace alkoholismu

U detoxikačního stavu může vzniknout delirium tremens, které může být smrtelné.
Dále jsou to neurologické syndromy, které jsou spojeny s alkoholismem. Wernickeho syndrom aKorsakovova psychóza.

Muj život ( 3-4 třída )

18. října 2012 v 20:52 | R.D
Muj život - takže od 1 do 3 třídy probíhalo všechno dobře mněla jsem 3 nejlepší kamarádky které tu byly pro mně když jsem potřebovala byly fakt skvělééé . Ale po 3 třídě všechno skončilo 1 kámoška se odstěhovala z 2 se stala mrcha která si našla v naší třídě jiné kámošky a z 3 se sice nestalo nic ale skamarádila se s Domčou to byla dalo by se říct královna třídy ale byla docela falešná někdy bylo mi s toho sice smutno ale nic se nedalo dělat ... Takže jsem neměla žádné kamarádky cítila jsem se trochu divně , sice se mnou někdy promluvily ale to bylo asi tak všechno . Jednou Domenika vymyslela že založíme partu holek z celý naší třídy a to bylo pro mně katastrofa protože někdy se semnou kamarádily třeba jedn týden a třeba měsíc zase né a když se se mnou nekamarádily tak mně ruzně ponižovali a tak říkali třeba klukům aby mi dělali naschvály a takový různý strašný věci . Ale když se semnou kamarádily tak jakoby zapomněly na to jak mně ponižovali ale většinou se semnou skamarádily jen kvůli nějaký nový věci nebo sásce s kámoši . Mněla jsem toho dost a nechtěla jsem chodit do školy ale mamka říkala že tam chodit prostě musím :( , nic jiného mně nezbylo . Takhle to pokačovalo celý asi 3 měsíce a po třech měsicích sice se se mnou začala docela kamarádit Domča ale nebylo to ono , cítila jsem že je neupřímna a falešna . Ale další holky se semnou nekamarádily pořád je sice pravda že někdy odstrkovaly Anetu ale jen málokdy ( ta je ted moje dobrá kamarádka ) ... Z Domčou jsme chodily ven ale vždycky když jsem mněla nějaký peníze tak po mně něco chtěla třeba něco sladkýho nebo nějaký pití nebo hračku , a nebo když byla u mně doma a mněla jsem novou panenku tak si jíchtěla půjčit třeba na měsíc a nebo dokonce vzít... Ale já jí vždycky jen půjčila a k tomu nějaký věci na ní , nosily jsme je do školy ahrály jsme si s nima bylo to sice dobrý ale myslím si že se se mnou kamarádila jen kvůli penězům a hračkam , bylo sice super mít zase nějakou kámošku i když falešnou . Byl to prostě takovej dobrej pocit když máš někoho .


5 třída - v pětce to bylo o trochu lepší přišla k nám nová žakyně jménem Lucie , první měsíc jsem si myslela že je fajn a byla mi sympatická od prvního pohledu ale skamarádila se s Anetou , no sice jsme vždycky šla s nima na oběd a tak ... Ale vždycky spolu seděli v lavici na Aj nebo na jiný předměty když mohly . Cítila jsem se odstrčovaná když jsme šly na oběd vždycky si povídali ono spolu když jsem něco řekla tak mně neslyšeli nebo dělali že mně neslyší ... A takhle to bylo stejný celej rok ale jednou kvůli něčemu se na mně spolužák rozzlobil ted jsem zapomněla kvůli čemu a čekal na mně před školou a já jsem šla s nima ( Lucka , Aneta :) ) a něčekal tam sám ale s kamarády chtěl se mi dát pěstí ale Lucka a Aneta mně zakryli a místo toho to schytala Aneta přímo do oka já jsem se hned nedověděla že to schytala ale pak jsem šla s Domčou na oběd ( najednou šla se mnou protože neměla ten den ským) pak když jsem tam přišla a sedla jsem si vedle nich tak Aneta byla naštvaný a já uviděla její červený oko bylo strašný ... Ona řekla že se mně zastala a já jí ani nepoděkovala a Lucka ješče k tomu něco dodala . Já jsem se jí omluvila a přijala tu omluvu když jí vyslyšela ale potom se chovaly stejně jako předtím nevšímali si mně prostě . . .